Projekt ZDSS 2022: GRADIMO SKUPAJ POŠTEN DAVČNI SISITEM
Spoštovani člani ZDSS in prejemniki novic ZDSS,
dočakali smo leto 2022, v katerem bomo, tudi zaradi bogatega “volilnega leta”, deležni precej vprašanj o davkih.
Glede na to, da smo v ZDSS izvedli precej analiz davčnega sistema pri nas in da smo o mnenju povpraševali tudi Vas, predlagamo, da vsej zainteresirani javnosti, ki Vas povpraša o stališču, kakšen davčni sitem “si zaslužimo”, pošljete v izpolnitev ANKETO ZDSS 2022, ki smo jo pripravili s ciljem pridobiti informacije o splošnem razumevanju davčnega sistema. Ker bomo rezultate ankete posredovali tudi zakonodajalcu, boste z izpolnitvijo le-te, prispevali tudi Vi k izgradnji EU-primerljivega davčnega sistema pri nas.
Hvala za posredovanje in izpolnitev ankete.
ZDSS je pripravila predloge za izgradnjo poštenega davčnega sistema pri nas že v letu 2020. Žal predlogi še niso padli na plodna tla pri odločevalcih. Toda obupali ne bomo.
Več o predlogih si oglejte v gradivu skupine pri Ministrstvu za finance (12 2020) . Oglejte si tudi Zaključno poročilo Sveta za nadgradnjo davčnega sistema, MF, 3 2021.
Predsednik ZDSS. mag. Franc Derganc
p.s. Vaše ankete o določenih vprašanjih prikazujemo spodaj.
Katere korake je potrebno prehoditi, da ustvarimo EU primerljiv davčni sistem, tudi pri nas (predlog ZDSS)?
Predlog ZDSS – katere ukrepe mora sprejeti naša država, če želimo stopiti na pot uspešne “davčne” države, ki bo imela tudi možnost tekmovati na t.i. davčno konkurenčnem EU in svetovnem okolju.
Pošten davčni sistem temelji na 3 stebrih, ki omogočajo dolgoročno vzdržno financiranje skupnih zadev.
Sprejeti je potrebno ukrepe, ki:
- krepijo davčno moralo (integriteta vseh državnih organov oz. vseh treh vej oblasti z uvedbo strožje zakonodaje tako na področju “kadrovske” kot tudi “klasične” korupcije, uvedba mehanizmov, ki preprečujejo neuspešno “angažiranje” javnega denarja na vseh področjih itd.),
- neodvisno in ustavno-pravilno delovanje davčne administracije (storitveno orientiran FURS, ki poroča o svojem delu Državnemu zboru, uvedba Varuha za pravice plačnikov davkov in KODEKSA ZA PRAVICE PLAČNIKOV DAVKOV itd.) ter
- upoštevaje realne potrebe javnega sektorja (glej 1. točko), prevetritev davčne zakonodaje s ciljem zagotoviti obdavčitev, ki bo dejansko izražala enakost pred zakonom, upoštevaje dejstvo, da premožnejši (DELO in KAPITAL sta “enakovredna”; 1 EUR od dela = 1 EUR od KAPITALA, pri obeh je potrebno ugotoviti enako efektivno davčno stopnjo) plačajo sorazmerno več. Govorimo o materialno-pravni pravičnosti (ali je cedularna obdavčitev še ustrezna z vidika prispevanja v javne blagajne po načelu ekonomski zmožnosti plačnika davkov, ali je potrebno uvesti progresivno obdavčitev, tudi pravnih oseb, na kakšen način je smiselno obdavčiti premoženje, dediščino itd.), kot tudi o davčno-postopkovni pravičnosti, predvsem z vidika posega v zasebnost in dostojanstvo plačnikov davkov, kot to velja v razvitih demokracijah.
Kako do izboljšav?
ZDSS predlaga, da se uvede projekt POŠTEN DAVČNI SISTEM v okviru Vlade RS, Državnega Zbora in Vrhovnega sodišča RS ter dejanskih predstavnikov plačnikov davkov (predvsem okoli 80.000 podjetij pri nas, ki financirajo pteko 80% vse javne porabe) in se na tej podlagi pripravijo predlogi sprememb, ki pa bodo imeli tudi dovolj dolge roke za prilagoditev. ZDSS predlaga, da se o “PRVI PRAVI DAVČNI REFORMI” izvede referendum (ali zelo široka razprava), kar bi zagotovilo družbeno soglasje oz. družbeni dogovor.
Potrebni ukrepi (primeri):
- področje davčne administracije (uvedba standardov, ki bi omogočilo spoštovanja pravic plačnikov davkov in preprečevalo pretirano uporabo silo davčnega organa, kot so primeroma nesorazmerne inšpekcije na podlagi 68.a člena ZDavP-2, lastnih deležev, zagotovitev načela enakosti pred zakonom tudi z ukrepi, ki preprečujejo arbitrarne postopke ipd.)
- področje sprejemanj davčne zakonodaje: sprejem zakona, ki bi določil predpogoj za spremembo v materialno-davčne predpise brez izvedbe analize (tudi primerjalne) ter izračunovov učinkov sprememb za javne finance. Meterialni predpisi morajo upoštevati temeljna načela poštenega davčnega sistema, kot so načelo enakosti pred zakonom, načelo varovanja lastnine posameznika (davek je sorazmerni poseg v lastnino posaemznika) itd.
- področje pravosodja: sprejema zakona o davčnem svetovanju, izboljšave odločanja na Upravnem sodišču ipd.
Rezultati ANKET članov ZDS iz leta 2019 in 2020, kjer smo iskali rešitve za bolj pošten davčni sistem na področju postopkovne pravičnosti.
Člani ZDSS – davčni strokovnjaki povedo, kako bi morala Zbornica davčnih svetovalcev Slovenije delovati, da bi izboljšali davčni sistem pri nas:
Član ZDSS – davčni strokovnjaki povedo, katere pravice so trenutno kršene najbolj v davčnih postopkih pri nas:
Člani ZDSS- davčni strokovnjaki predlagajo spremembe, ki jih je potrebno pri nas uvesti, če želimo izboljšati davčni sistem v smeri večje davčne pravičnosti: