POVZETEK: Kako bi lahko deloval davčni kredit na način, da najnižji dohodki ne bi bili obdavčeni?
SKLEP: Če bi uvedli ukrepe, ki bi zgotavljali, da bomo začeli graditi pošten davčni sistem (3 stebri ….), potem lahko ugotovimo, da bi moral predlagatelj sprememb davčne zakonodaje (npr. ureditev obdavčitve najnižjih dohodkov), svoj predlog bolje utemeljiti ter že preventivno stehtati vsa ustavno davčno-pravna vprašanja, ki se morajo preučiti pri sleherni materialno-pravni davčni spremembi. Tudi vprašanje t.i. zlatega fiskalnega pravila.
Predvsem pa bi moral predlagatelj “pogledati v tujino”, kako temu (obdavčitev najnižjih dohodkov) “strežejo tam, v urejenih demokracijah. Kjer poznajo inštitut- davčni kredit, s katerim je mogoče oprostil plačilo dohodnine za plačnike davkov z najnižjimi dohodke. Povedano drugače, bi davčni kredit ustrezneje rešil navedeno težavo našega sistema (splošna olajšava dejansko zniža davčno breme bogatejšem bolj), hkrati pa ne bi pretirano posegel v načelo uravnoteženosti državnega proračuna.
Če pa bi že imeli VARUHA ZA PRAVICE PLAČNIKOV DAVKOV pa bi lahko preko njegove pobude hitreje prišli do ustavno-pravno pravilnejše rešitve. Toda varuha nimamo. Ne moremo niti odločati o dohodnini na naknadnem referendumu,.
Kaj nam ostane? Mogoče zgolj poziv zakonodajalcu, da naj ravna s plačniki davkov spoštlivejše. In prošnja, da naj predlogi davčnih zakonov temeljijo vsaj na analizah, ki bi omogočile iskanja ustavno-pravno najboljših rešitev.
Povedano drugače. Pošten davčni sistem se lahko gradi zgolj v primeru sprejetega konsenza, da želimo plačevati davke, skladno z USTAVO RS. In da se davčni zakoni sprejemajo šele na podlagi temeljitih analiz dejanskega stanja.
Spremembe so torej mogoče, če iskreno naredimo analizo potreb in študijo izvedljivosti tako za materialno pravno področje, kot tudi, ali predvsem, za področje postopka in organizacije delovanja davčne administracije pri nas. Brez temeljev, verjetno davčnih počitnic v davčni hiši na sončni strani ALP, ne bo.
Da. Z davčnim kreditom bi verjetno dobili boljšo rešitev. Za tiste, ki dosegajo najnižje dohodke. Mogoče pa to, da se ukine davčna obremenitev za najnižje dohodke, sploh ni glavni namen obravnavane spremembe zakona o dohodnini. Bojim se, se v tem delu, ne motim.
mag. Franc Derganc
TAX FORUM BLOG: Stališče avtorja ni nujno tudi stališče ZDSS oziroma je v celoti avtorstvo davčnega strokovnjaka, ki samostojno objavlja v davčnem blogu.