Nove spremembe davčne zakonodaje v 2022
Na Ministrstvu za finance so pripravili predloge novel štirih zakonov z davčnega področja in jih objavili na portalu eDemokracija. Predlogi sprememb zakonov o davčnem postopku, dohodnini, trošarinah in davčni službi objavljamo na naših spletnih straneh.
ZDSS je na predloge podala načelno stališče v katerem je opozorila Ministrstvo za finance na nesprejemljivo ravnanje v povezavi z nenehnimi spremembami davčne zakonodaje (kršeno načelo predvidljivosti, zaupanje v pravo itd.). Prav tako je ZDSS pojasnila, da bi bil ukrep senatnega odločanja, ki ga je MF “ukinil” dejansko edina prava pot za pravno varnost plačnikov davkov, saj v trenutnem postopku stranka dejansko ne ve, katere osebe sodelujejo pri odločitvah. Posledično je kršena pravica stranke do izločitve urdne osebe iz postopka, v kolikor nastopijo določene okoliščine. Glede normirancev je ZDSS podala stališče, da naš sistem dejansko odstopa od primerljivih sistemov t.i. pavšalne obdavčitve (podali smo ureditev v Avstriji), hkrati pa smo poudarili ,da je nesprejemljiva stigmatizacija plačnikov davkov, ki plačujejo davke na način, kot to določa zakon. Stališča ZDSS se v zgoraj navedenih primerih, niso upoštevala.
ZDSS je podrla napore Ministrstva za finance v delu, kjer želijo krepiti neodvisnost delovanja davčne administracije ter v delu, kjer se povišujejo neobdavčljivi dohodki za osebe, ki dosegajo dohodke, namenjene preživetju.
Na odgovor Ministrstva za finance v povezavi s predlogi ZDSS v povezavi z zniževanjem sive ekonomije pri nas (okoli 4 mrd EUR nepobranih davkov letno), izboljšašnja postopkov s katerimi bi se hitrje odločalo v davčnih zadevah (sprememba II. stopnje, izboljšanje okvirev delovanja sodišč itd.), uredilo pravice plačnikov avkov preko VARUHA ZA PRAVICE PLAČNIKOV DAVKOV in ureditev pogojev za delo delavcev v računovodstvih in davčnem svetovanju, še čakamo.
ZDSS je v povezavi s predvidenimi novimi zahtevami za delo davčnih posrednikov (glej načrt dela KOMISIJE EU za 3Q 2022), podala predlog Komisiji EU s katerim naj predlaga direktivo, ki bi za vse davčne posrednike (računovodje, davčni svetovalci/ke, odvetniki in notarji) predlagala t.i. PCRT standarde, ki bi zagotovili etičnost delovanja davčnih posrednikov. Upamo, da bo tudi Ministrstvo za finance predlagalo rešitve, ki bi zagotovile pogoje za delo davčnih posrednikov, hkrati pa bi izboljšalo pravico do informiranja davčnih plačnikov.
Trenutna ureditev, po kateri davčno posreduje sleherna oseba, lahko tudi brez vse osnovne izobrazbe in ureditev, po kateri lahko zastopa pred Upravnim sodišem oseba s pravosodnim izpitom brez izkazanega znanja o davčnem pravu, po oceni ZDSS, ni sprejemljiva za državo, ki želi živeti t.i. pošten davčni sistem.
Predsednik ZDSS. mag. Franc Derganc