Ministrstvo za finance je 17. aprila 2025 v javno obravnavo posredovalo dva zakonska predloga: Zakon o davku od dobička iz odstvojitve kriptosredstev in osnutek zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov. Predloga, s katerima želijo uskladiti obdavčitev dohodkov iz podobnih finančnih instrumentov, bosta v javni obravnavi do 5. maja 2025.ž
Kriptovalute pod drobnogledom: Po novem bodo dobiček od kripto valut plačali vsi – ne le tisti, ki se s trgovanjem ukvarjajo kot z dejavnostjo
Na Ministrstvu za finance želijo z zakonom o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev slediti urejanju tega področja na mednarodni ravni, ki poudarjajo večjo regulacijo, transparentnost in izmenjavo podatkov. Jasno ureditev želijo vzpostaviti tudi v Sloveniji, ki naj bi po njihovih besedah davčnim zavezancem prinesla čim manjše administrativne obremenitve.
Nov način obdavčitve dobička iz kriptovalut naj bi začel veljati že s 1. 1. 2026. Predvideva se obdavčitev dobička s kriptovalutami, bodisi pri prodaji kriptovalute za tradicionalno valuto, njeno zamenjavo za blago ali storitve ali vsak drug prenos kriptosredstva na drugo osebo. Trajanje imetništva pa ne bo imelo vpliva na davčno stopnjo.
Nobene davčne obveznosti pa ne bo deležna menjava kriptosredstva za druga kriptosredstva in tudi ne prenos kriptosredstev med denarnicami istega imetnika.
Obdavčeni bodo tudi vsi dohodki fizičnih oseb v davčnem letu iz naslova odsvojitve kripto sredstev. Davčna osnova bo dobiček iz odsvojitve kriptosredstev, dosežen v davčnem letu. Gre za razliko med seštevkom vrednosti ob odsvojitvi kriptosredstev, odsvojenih v davčnem letu, in seštevkom vrednosti ob pridobitvi kriptosredstev, pridobljenih v davčnem letu. Te bi moral imetnik prijaviti z letom 2026.
Ministrstvo predlaga obdavčitev dobička po 25-odstotni stopnji, torej po enaki stopnji kot velja v primeru prodaje delnic. Zavezanci bodo morali voditi evidenco pridobitev in odsvojitev kriptosredstev, skupno za vsa imetništva kriptosredstev, in jo na zahtevo predložiti podatke davčnemu organu. Vsako leto bodo morali finančni upravi oddati davčni obračun in plačati morebiten davek.
Predlog novele zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov
Z novelo zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov pa ministrstvo uresničuje zavezo iz strategije razvoja kapitalskega trga v Sloveniji za obdobje 2023-2030.
Namesto trenutnega sistema, kjer se višina davčne stopne razlikuje glede na čas imetništva (najvišja oz. do 40 % , če je dobiček dosežen z odsvojitvijo izvedenega finančnega instrumenta pred potekom 12 mesecev), se predlaga enotna 25-odstotna davčna stopna, ne glede na trajanje imetništva. Po ocenah ministrstva finančni učinki ne bodo veliki, saj večina zavezancev instrumente odsvoji šele po več letih.
Namen spremembe je poenostavitev, boljša preglednost in izboljšana jasnost obdavčitve.
Uradno stališče in mnenje ZDSS je v pripravi.