Spoštovani člani ZDSS in bralci revije DFP,
V imenu Zbornice davčnih svetovalcev Slovenije Vas vabimo na Kongres Zbornice davčnih svetovalcev Slovenije, dne 18. in 19.2023, Terme Čatež, ki bo posvečen obeleženju 30-letnice organiziranega delovanja davčnih svetovalcev v Republiki Sloveniji.
Na vsakokratnem kongresu organiziramo tudi okroglo mizo. Tema tokratne jubilejne okrogle mize (18.5.2022 od 15:30 – 17:00) bo ponovno aktualna, in sicer:
NASLOV:
Ali imamo s tem, ko plačamo vse davčne obveznosti, tudi zagotovljene pravice do ustrezne zdravstvene oskrbe in drugih socialnih pravic, kar predvideva Ustava Republika Slovenije?
PODNASLOV:
Kako do ustavno-pravno pravilnih reform (davčne, zdravstvene, pokojninske), ki bi zagotovile javno-finančno vzdržnost in ki ne bi krepile sivo ekonomijo ter slabile davčno moralo (inkluzivna socialno-davčna pogodba)?
OPIS: Sodobne davčne reforme temeljijo na krepitvi zaupanja med plačniki dajatev in vsemi tremi vejami oblasti(t.i. davčna pogodba), ki pa se izgradi ob upoštevanju načel enakosti, pravičnosti, vzajemnosti in odgovornosti (vseh treh vej oblasti in drugih javnih organizacij). Reforme, ki ne vključujejo ključnega ukrepa za uspešno izvedbo reforme – zaupanje med deležniki, sodi v t.i. tradicionalne modele reform, ki ne omogočajo najboljših rezultatov.
Plačniki davkov so v letu 2021 (skupaj z ostalimi zavarovanci) vplačali ZZZS-ju 3,5 mrd EUR. Zavarovanci so vplačali dodatno tudi 609 mio EUR dopolnilnega zavarovanja.
Slovenija oz. plačniki tako namenijo za zdravstvo 8,1% BDP-ja in samo 8 držav v EU27 zbere višji delež BDP-ja, ki se nameni zdravstvu. Plačniki davkov očitno vzorno izpolnjujejo svoje obveznosti, četudi naš sistem »zbiranja« zdravstvenih prispevkov ne zadovolji vseh kriterijev t.i. poštenega zbiranja javnih dajatev (prispevkov za zdravstvo ne plačuje preko 30% zavarovanih oseb, četudi ni nujno, da gre za t.i. “socialne” primere, plačujemo večkratne prispevke, ki plačniku ne omogočijo dodatnih storitev itd.).
Pobiranje prispevkov za »zdravstvo« se pri nas, izvaja na način, da zavarovana oseba ni subjekt, temveč objekt , saj nimamo t.i. socialne številke, kjer bi bil posameznik natančno seznanjen z vsemi pravicami iz socialnega zavarovanja (pokojnina, nadomestilo za brezposelnost, zdravstvene storitve itd.).
Težave na strani »koriščenja« zdravstvenih storitev so lahko sindrom (in ne vzrok) bolezni našega sistema, ki se imenuje netransparenca, neodgovornost in nedostojnost ter druge »pridružene bolezni« naše skupnosti.
In plačnik prispevkov ne bo imel niti možnosti odločati o tem, v kakšno smer naj bi šla »zdravstvena« reforma? Ponovno?
Aktivni udeleženci okrogle mize bodo tudi predstavniki gospodarstva (verjetno odgovorne osebe ene izmed treh reprezentativnih zbornic), predstavnik davčnih posrednikov (računovodje, davčni svetovalci, odvetniki in notarji) in predstavniki izvršilne veje oblasti (povabilo je že poslano).
V prilogi prilagamo osnutek prvih člankov, ki bodo predstavljali »osnovo« za razpravo na okrogli mizi. Sklepi okrogle mize bodo objavljeni v vseh javnih medijih.
Prosimo Vas, če lahko svoje mnenje o problematiki iz teme okrogle mize, v obliki kratkih člankov, pošljete na info@davki.org.
Lepo pozdravljeni, predsednik ZDSS, mag. Franc Derganc