Z vami je marčevska številka Davčno-finančne prakse 2025!
V teh turbolentnih časih, ko nas je glavnina še zaključevala letne izkaze in oddajala davčne obračune, nam je zopet uspelo pripraviti vsebinsko zelo bogato revijo. Osrednjo vlogo tokrat namenjamo domači sodni praksi, ki v zadnjem času v javnosti buri duhove.
Mihael Pojbič, mag. prava, iz Odvetniške pisarne Jadek & Pensa d. o. o., obravnava sodbo VSRS, X Ips 27/2024, katero je omenil tudi FURS, dne 25. 3. 2025 na svoji spletni strani. FURS se sprašuje, ali so posojilna razmerja med pravnimi osebami in povezanimi fizičnimi osebami res nesporna oziroma ali ne gre morebiti za prekrito izplačilo dobička. Tako so napovedali, da bodo v davčnih nadzornih dejanjih posojilnim razmerjem še naprej posvečali posebno pozornost. In prav je tako.
V rubriki Ne prezrite nam mag. Dejan Petkovič, davčni svetovalec ZDSS, in doc. dr. Branko Mayr z Visoke šole za računovodstvo in finance predstavljata izredno zanimiv primer s področja oddelitve obrata in opredelitve delitvenega načrta, kjer opozarja tudi na nejasnosti pri presoji delitvenega načrta z vidika davčne nevtralnosti s strani davčnega organa. Ob tem opozarjata, da je dosledno spoštovanje pravil znanosti in stroke podjetništva, računovodstva in financ pri tem izrednega pomena, kar bi moralo prispevati tudi k večji davčni disciplini in manjšemu davčnemu izogibu.
Katja Pogač, pooblaščena revizorka in davčna svetovalka ZDSS iz podjetja AUDITERUM d. o. o, nas v svojem blogu tokrat obvešča o tem, da je Evropska komisija predlagala svežo poenostavitev na področju poročil o trajnostnem financiranju ter predlagala tudi odlog pri začetku poročila. S tem se je marsikateremu velikemu oziroma srednjemu podjetju odvalil kamen od srca, saj na poročanje še niso pripravljeni.
Dean Košar, LL. M., davčni svetovalec ZDSS, vodja davkov družbe Lek d. d., v tej številki revije kritično presoja novo minimalno obdavčitev večjih korporacij, ki je bila po mnenju avtorja v Sloveniji preuranjeno sprejeta. Ddr. Marian Wakounig pa nam predstavlja sveže predvidene spremembe davčne zakonodaje v Avstriji po predstavitvi zadnjega vladnega programa nove avstrijske vlade .
Seveda pa ne manjka tudi drugih izredno zanimivih člankov in blogov.
Želim vam zaslužene in sproščujoče trenutke (seveda ob prebiranju naše revije), kje na soncu, ko nabirate nove moči za naprej!
Doc dr. Darja Gregorčič Bernik
Odgovorna urednica DFP
P.S. Povzetki vseh člankov iz tokratne številke DFP so vam na voljo spodaj.
>> AKCIJA za nove naročnike <<
ČLANKI IN VSEBINA
3 Uvodnik
4 Tempirane bombe nove minimalne obdavčitve večjih korporacij
Dean Košar, LL.M.
Zdi se, da je Evropska unija, z njo pa Slovenija (ki se ni odločila za odlog), preuranjeno sprejela novo davčno ureditev večjih korporacij, saj države, ki so ključne za doseganje ciljev novega minimalnega davka, (še) ne razmišljajo o izvršitvi politične zaveze. OECD s svojimi dejanji prav tako dokazuje, da »vzorčna pravila« dejanske minimalne obdavčitve še niso dokončno oblikovana, saj s frekventnimi novimi razlagami in smernicami spreminja in dopolnjuje prvotno-sprejeta vzorčna pravila, ki so po svoji vsebini (in v pretežnem obsegu) sprejeta z ZMD. Slednji povzroča nezaupanje v pravo, saj je v celoti nejasen in nerazumljiv, prevelika teža pa se daje dokumentom, ki jih v tujem jeziku izdaja OECD in ki bistveno spreminjajo ali dopolnjujejo
določbe ZMD, kar je v nasprotju z načelom zakonitosti. Nenazadnje pa gre POHVALITI Finančno upravo RS, ki je ustanovila posebno delovno telo in objavila številna, obsežna pojasnila (v slovenskem jeziku), kar je zavezancem v veliko pomoč. Pa vendar ZMD na široko odpira vrata novim sporom.
7 Ali je Pojasnilo FURS št. 4230-724/2017-1 z dne 21. 11. 2017 skladno s pravom EU
Natalija Kunstek
V konkretnem primeru menimo, da Slovenija, natančneje FURS, ne izpolnjuje določb DDV Direktive, ki določa, tako tudi ZDDV-1, obveznost identifikacije za namene DDV, ko zavezanec opravlja obdavčljivo dejavnost in so izpolnjeni pogoji za identifikacijo ter izdajo popolnega računa za uveljavljanje pravice do odbitka DDV (67. člen ZDDV-1 in a točka 178. člena DDV Direktive).
Z zelo dolgim začasnim odvzemom identifikacijske številke FURS onemogoča izvajanje nevtralnosti DDV. Nadalje se zavrnitev dodelitve ID za DDV ne more šteti za sorazmerno s ciljem preprečevanja utaj v primeru neutemeljenega suma na goljufijo. Neutemeljen sum v konkretnem primeru potrjuje dejstvo, da je FURS prejel odgovor davčnih organov drugih držav članic, da poslovni partnerji zavezanca poslujejo aktivno in skladno z zakonodajo države članice sedeža.
Skladno s 3. členom PDEU ima Unija izključno pristojnost v zvezi s pravili o izkrivljanju konkurence, menimo, da bi zavezanec v tem primeru verjetno lahko zaprosil Unijo za mnenje in reakcijo.
FURS namreč, po mojem mnenju, z dolgotrajnim postopkom nadzora brez utemeljenega suma evidentno in nedvomno izkrivlja konkurenco ter zavezancu povzroča izgubo strank, konkurenci pa omogoča večji tržni delež zaradi kršitve prava EU.
Nadalje menimo, da so na strani kupcev zavezanca kršena pravila v zvezi z varstvom potrošnikov. Varovanje varstva potrošnikov je prav tako v pristojnosti Unije, in sicer delne, na podlagi 4. člena PDEU.
9 Vrednotenje in prevredotovanje terminskih poslov
dr. Jožko Peterlin
Poleg pravilnega pristopa o obvladovanju finančnih tveganj je potrebno izbrati ustrezna orodja ali inštrumente in zaupanja vredne poslovne partnerje. Nič manj pomembna pa ni pravilna pripoznava terminskega posla in kasnejše prevrednotovanje ter odprava pripoznave. Terminske posle, oziroma izpeljane finančne inštrumente lahko računovodimo samostojno, ko z njimi trgujemo, ali v varovalnem razmerju, ko njih uporaba zagotavlja uspešno obvladovanje tveganja denarnega toka ali poštene vrednosti. Računovodenje varovalnih razmerij zahteva dokazila o obstoju varovane postavke, inštrumenta za varovanje in dokazano uspešnost varovalnega razmerja..
11 Poročanje o trajnostnosti: ESRS E3 Vodni in morski viri
Katja Pogač
Evropski standard ESRS E3 Vodni in morski viri določa zahteve za poročanje o trajnostni rabi vodnih in morskih virov ter spodbuja podjetja k odgovornemu ravnanju. Osredotoča se na razkritja o porabi, odvzemu in odvajanju vode ter vplivih na morski ekosistem. Za celovito poročanje je pomembno prepoznavanje povezav z drugimi standardi ESRS.
Podjetja morajo oblikovati politike in ukrepe za zmanjšanje negativnih vplivov na vodne vire ter sodelovati z deležniki, kot so lokalne skupnosti in regulatorji. Prav tako morajo določiti cilje glede porabe vode in uporabiti znanstveno utemeljene metode za določanje mejnih vrednosti.
Zahteve glede metrik in ciljev zagotavljajo transparentnost poročanja, saj podjetja razkrivajo podatke o porabi in shranjevanju vode ter ocenjujejo finančne učinke tveganj in priložnosti, povezanih z vodnimi in morskimi viri.
Blogi strokovnjakov:
13 Blog: Predvidene spremembe davčne zakonodaje v Avstriji po predstavitvi vladnega programa nove vlade
ddr. Marian Wakounig
V Avstriji se na davčnem področju do leta 2027 obeta kar nekaj novosti. Podrobnosti političnih pogajanj in zakonodajnih postopkov v tem trenutku še niso znane. O nadaljnjih zakonodajnih predlogih vas bomo v reviji Davčno-finančna praksa pravočasno informirali..
15 Blog: Predlagane spremembe za poenostavitev poročanja o trajnostnosti
Katja Pogač
Kot že omenjeno so to zaenkrat samo predlogi in ni nujno, da bodo vsi tudi upoštevani. Vsekakor so poenostavitve dobrodošle; koliko bodo zares zmanjšale obremenitev podjetij, pa je v veliki meri odvisno tudi od tega, kdaj bodo sprejete. Mnogi zavezanci so namreč že globoko v pripravah na poročanje o trajnostnosti, pa bi to mogoče lahko preložili na kasnejši čas ali celo opustili, če bodo predlogi sprejeti.
16 Blog: Prijava kršitve prava EU
Natalija Kunstek
ITorej: v primeru kršitve Prava EU, je le-to smiselno prijaviti, saj lahko na podlagi predhodnega (neformalnega) postopka (t. i. EU Pilot), uradnega postopka, ki vključuje predsodni, sodni postopek in postopek po razglasitvi sodbe, zavezanec doseže, da mora država članica, ki je kršila Pravo EU, sprejeti ukrepe za razrešitev Sodbe, kar lahko pomani tudi razrešitev konkretnega primera zavezanca. V kolikor država članica tega ne stori, lahko sledi tudi denarna kazen za državo članico.
17 Blog: Obračun DDV pri lepotnih in estetskih posegih
Anja Novak Pungračič, mag. ekon. ved.
Davčni zavezanci, ki opravljajo lepotne in estetske posege, so zgolj pod določenimi pogoji upravičeni do uporabe oprostitve DDV za svoje transakcije. FURS izvajalce takih storitev izrecno poziva, naj preverijo, ali pravilno obračunavajo DDV.
18 Davčno finančne novosti EU institucij:
Program Sveta EU za pregled in poenostavitev davčnih pravil
Dean Košar, LL.M.
EEvropska Komisija želi do konca svojega mandata leta 2029 zmanjšati upravno breme za 25 %, za mala in srednja podjetja pa za 35 %, zato je februarja 2025 pripravila program za pregled in poenostavitev davčnih pravil.
20 Domača sodna praksa:
Posojilne pogodbe in prikrito izplačilo dobička – nič novega
Mihael Pojbič, mag. prava
Menimo, da predmetna sodba ne predstavlja tektonskega premika niti z vidika razumevanja 74. člena ZDavP-2 niti z vidika dokazovanja. Tako še vedno velja, da posojila, ki jih daje družba svojim družbenikom (ali z družbenikom povezanim osebam) še vedno lahko predstavljajo obliko nedovoljenega davčnega ravnanja, ampak to zgolj pod pogojem, da so izpolnjeni vsi elementi, konkretne oblike enega izmed ravnanj po 74. členu ZDavP-2. Skratka, nič novega..
22 Sodna praksa Sodišča EU:
Odstop od pogodbe in DDV implikacije
dr. Janja Hojnik
Odločitev Sodišča ima lahko pomembne posledice za davčne zavezance, zlasti tiste, ki prejemajo oz. opravljajo storitve na področju nepremičnin. Plačila za enostranski odstop od pogodbe o opravljanju storitev – če je bil ponudnik storitve pripravljen opraviti celotno storitev in je že začel z delom – predmet DDV. Predmet obdavčitve ni zgolj znesek za dejansko opravljena dela, ampak celotna pogodbena vrednost, zmanjšana za morebitne stroške, ki so bili prihranjeni zaradi odstopa od pogodbe.
24 Iz zgodovine davkov in računovodstva:
Kakšni so učinki davkov
mag. Dejan Petkovič
Le v osnovi nam je znana značilnost in učinek neposrednega davka (ki »napada« dohodek oz. drugo gospodarsko moč davčnega zavezanca) in posrednega davka (kjer davčni zavezanec prevali davek na prejemnika dobave; klasičen primer je DDV).
Ta groba razdelitev pa najbrž ni v celoti točna. Povišanje neposrednih obdavčitev (obdavčitev dohodkov pravnih in fizičnih oseb in premoženja) ima pomembne učinke na osebne oz. poslovne odločitve, s tem je končni učinek obdavčitve zelo kompleksen.
Splošna filozofija o obdavčenju po kriteriju koristi ali žrtve ne rešuje vprašanja, katera davčna formula je najboljša. Mogoče je trditi, da bogati laže plača davek kakor revni, da je njegova žrtev, ko plača 1 dolar davka manjša, kakor je žrtev revnega, ko plača 1 dolar. Toda zaradi tega ostaja še zmeraj nerešeno vprašanje: kako različno naj se neenaki dohodki obdavčijo. In predvsem kakšni bodo vseobsegajoči učinki obdavčitve..
25 Ne prezrite:
Obrat in delitveni načrt v postopku oddelitve
doc. dr. Branko Mayr in mag. Dejan Petkovič
Obravnavana tematika je aktualna, saj prikazani primer sproža nejasnosti.
Želimo si, da bi tudi davčna stroka pri obravnavanju oddelitev dosledno spoštovala pravila znanosti in stroke podjetništva, računovodstva in financ. K temu jih nenazadnje zavezuje tudi davčna zakonodaja. Spoštovanje pravil znanosti in stroke bo nedvomno prispevalo k večji davčni disciplini in zmanjšalo aktivnosti, s katerimi se skušajo nekateri izogniti pošteni obdavčitvi..