Z vami je poletna (dvojna) številka revije Davčno-finančna praksa!
V času dopustov malo izklopimo in se povežimo s svojimi bližnjimi, ali pa sami s seboj, razvajajmo se, kolikor se le da, obiščimo kakšne zanimive kraje in kaj slastnega pojejmo, ob večerih pa preberimo dobro knjigo, ali pa kakšen kvaliteten članek v poletni številki Davčno-finančne prakse.
Tokrat je številka bolj poletno in nekoliko drugače obarvana. Simona Štravs, davčna svetovalka ZDSS in častna članica ZDSS, vas opozarja predvsem na novosti, s katerimi se boste ukvarjali, ko se vrnete z dopusta (primeroma opisuje izzive glede novega prispevka za dolgotrajno oskrbo, novosti na SPOT točki v zvezi postopkov na zalogo ob oddaji vloge za registracijo podjetja ter predloge sprememb nekaterih zakonov, kot so predlog Zakona o izmenjavi elektronskih računov in drugih elektronskih dokumentov, predlog Zakona o davku od dobička iz odsvojitve kripto sredstev in predlog Zakona o Poslovnem registru Slovenije).
Več o obdavčitvi kripto sredstev pa si lahko preberete tudi v zanimivem prispevku Natalije Kunstek, davčne svetovalke ZDSS, z naslovom Obdavčitev kripto-poslovanja danes in čez eno leto.
Dušan Jeraj, davčni svetovalec ZDSS in predsednik ZDSS, je tokrat za vas pripravil izredno zanimiv članek glede odloga ugotavljanja davčne obveznosti po 1. in 2. točki drugega odstavka 100. člena Zakona o dohodnini (ZDoh-2), ki se navezuje na pojasnilo FURS z istim naslovom iz marca 2025, ki je v praksi dvignilo kar nekaj prahu.
V blogih pa smo posebno pozornost namenili tudi uporabi umetne inteligence, glede njene uporabe je potrebno biti zelo previden, saj ta orodja lahko halucinirajo. Na to nas primeroma opozarja odvetnik Luka Švab, mag. prava, iz Odvetniške družbe Švab in Štepec, o.p., d.o.o.
Seveda ne manjka tudi drugih zanimivih člankov in blogov ter sodb in zakonodajnih novosti na področju EU, kateri vas ne bodo pustili ravnodušne.
Naj vam bo prebiranje poletne revije DFP v užitek!
Doc dr. Darja Gregorčič Bernik
Odgovorna urednica DFP
P.S. Povzetki vseh člankov iz tokratne številke DFP so vam na voljo spodaj.
>> AKCIJA za nove naročnike DFP in e-arhiva vseh številk <<
Se želite sami prepričati o strokovni vrednosti vsebin v reviji DFP?
Pridobite si brezplačni ogledni izvod >>tukaj<<
ČLANKI IN VSEBINA
3 Uvodnik
4 Kako z vidika DDV obravnavamo restavracijske storitve in storitve cateringa
Tamara Drnovšek
Gostinska industrija je dinamična in zadovoljuje različne potrebe. Raznolikost ponudbe znotraj gostinske industrije je tako lahko z vidika DDV zapleten izziv, saj je že samo razumevanje stopenj DDV (katero uporabiti glede na vrsto storitve ali ponujenega izdelka) v gostinstvu bistvenega pomena. Za slovenske zavezance nekoliko več usmeritev sedaj ponuja novo Pojasnilo FURS, DDV obravnava restavracijskih storitev, št. 0920-11069/2025-1 z dne 26. 6. 2025.
7 Fizična oseba preko posrednika opravlja ekonomsko dejavnost?
Anja Novak Pungračič, mag. ekon. ved
Sodba bistveno razširja razumevanje pojma ekonomske dejavnosti. Fizične osebe lahko zaradi obsega in narave aktivnosti zapadejo pod pojem davčnega zavezanca skladno z DDV zakonodajo, pri čemer ni pomembno, ali gre za enkratno ali ponavljajočo se prodajo. Bistvena je narava aktivnosti: če so te primerljive z dejavnostjo, ki jo sicer opravljalo davčni zavezanci (v konkretnem primeru nepremičninski agenti), transakcija lahko postane obdavčljiva.
8 Poročanje o trajnostnosti: ESRS E5 Raba virov in krožno gospodarstvo
Katja Pogač
Evropski standard ESRS E5 obravnava rabo virov in krožno gospodarstvo ter spodbuja prehod od linearnega k trajnostnemu, krožnemu modelu. Cilj standarda je razkritje vplivov podjetja na vire, sprejetih ukrepov za zmanjšanje negativnih vplivov ter načrtov za prilagoditev strategije. Podjetja morajo razkriti politike, cilje in ključne ukrepe za učinkovito rabo virov, zmanjšanje odpadkov in uporabo krožnih poslovnih praks. Posebej se obravnavajo pritok in odtok virov, vključno s količino uporabljenih surovin, trajnostnimi materiali, nastalimi odpadki in njihovo sestavo. Podjetja morajo navesti tudi pričakovane finančne učinke povezanih tveganj in priložnosti. Standard ESRS E5 se vsebinsko povezuje z drugimi okoljskimi standardi, kar je treba ustrezno upoštevati pri pripravi poročila o trajnostnosti.
11 Predsodki uporabe terminskih poslov
dr. Jožko Peterlin
Vsakdo, ki dela v trženju, financah, računovodstvu ali vodi podjetje, se lahko virtualno poigra z uporabo terminskega trga in izbranega inštrumenta na tem trgu. Simulira posledice sklenitve določenega posla za varovanje ali zavarovanje svoje ranljivosti in ob zapadlosti simuliranega obdobja naredi obračun na dejanskih tržnih podatkih. Samo na ta način se da preseči predsodke in oceniti, ali nam nekaj lahko koristi ali ne. S plavanjem na suhem se še nihče ni utopil.
13 Trenutek obdavčitve pri odsvojitvi kapitalskih dobičkov ni nujno sklenitev pogodb
Mihael Pojbič, mag. prava
Razlaga 102. člena ZDoh-2 se ni spremenila, pomembno pa je upoštevati enega izmed nosilnih stališč VSRS v sodbi X Ips 42/2024, tj. da 104. člen ZDoh-2 predstavlja zgolj izpodbojno domnevo glede davčnega obdobja, v katerega se všteva prejeti dohodek. V primeru, da zavezanci iz naslova odsvojitve kapitala dohodek prejmejo šele v drugem davčnem obdobju, se tako ne bo uporabil 104. temveč prvi stavek prve povedi 15. člena ZDoh-2.
15 Pojasnila in strokovne razlage k računovodskim standardom
Silva Koritnik Rakela
ESRS so osnovna podlaga za pravilno računovodenje. Vendar pa zaradi nejasnosti v praksi ali potrebe po dopolnitvi nastajajo tudi Pojasnila k posameznim standardom. Ta Pojasnila pogosto niso samo pojasnila določb SRS, temveč prinašajo tudi napotke za operativne postopke računovodenja.
Dober vir za širjenje strokovnega znanja s področja računovodenja je seznam vseh strokovnih razlag, ki so bile objavljene v rubriki Iz prakse za prakso, ki ga lahko najdemo na spletni strani revije SIR*IUS9. Vsebina je na voljo le naročnikom revije. Sami naslovi razlag pa opozarjajo na problematiko, ki se pojavlja v praksi.
Vsebina strokovnih razlag Komisije je dostopna na njeni spletni strani. Te strokovne razlage predstavljajo odgovore na vprašanja, ki so jih uporabniki SRS naslovili nanjo. To je torej pravi naslov za iskanje odgovorov s področja računovodenja – tudi za davčne svetovalce in Finančno upravo RS.
17 Obdavčitev kripto-poslovanja danes in čez eno leto
Natalija Kunstek
Izhajajoč iz zgoraj navedenega se obeta poenostavljena obdavčitev kripto poslovanja, pa vendar bo še vedno najprej potrebno določiti, za kateri dohodek gre v katerem primeru in kdaj sploh gre za dohodek v okviru kripto poslovanja. Ko bo slednje določeno, pa bo možno uporabiti relativno preprosto metodo iz naslova predlagane zakonodaja, ki naj bi začela veljati po 1. 1. 2026, t. j. 25 % obdavčitev dobička, doseženega v enem letu. Kako bo z obdavčitvijo dobičkov iz naslova kripto žetonov ki so v lasti posameznika na dan uveljavitve nove zakonodaje, pa še ni znano.
19 Finančna uprava je s svojim mnenjem zopet dvignila nekaj prahu
Dušan Jeraj
Brez dvoma lahko zaključimo, da gre pri prenosu premoženja v okviru statusnih preoblikovanj z vidika dohodnine vedno za dohodke iz kapitala in sicer za dobiček iz kapitala. Seveda se s tem pojavijo dileme, kako te dohodke pravilno obdavčiti – predvsem da se dohodek (davčna osnova) ovrednoti po svoji gospodarski vsebini in uporabi primerna stopnja dohodnine – glede na čas posedovanja deleža.
Drugačna izhodišča pripeljejo v situacije, ki jih nikoli ne bo mogoče primerno rešiti. Spomnimo se podjetnika X v primeru zgoraj, kako lahko z odločitvijo glede povišanja osnovnega kapitala vpliva na kasnejšo obdavčitev v primeru odsvojitve deleža v družbi.
Blogi strokovnjakov:
23 Blog: Kdaj je pravi čas za pogovor o finančnih zavezah v posojilnih pogodbah
Katja Pogač
Za pravilno računovodsko obravnavo prejetih posojil je treba poznati vsa relevantna določila posojilnih pogodb, zato je pravočasna in učinkovita komunikacija med poslovodstvom ter financami in računovodstvom družbe še kako pomembna. Nepravočasno ali neustrezno ukrepanje v primeru neizpolnjevanja bančnih zavez ima lahko za družbo pomembne finančne (dejanska razglasitev posojila za predčasno zapadlo) in računovodske posledice (poslabšanje finančnega položaja podjetja zaradi preknjižbe posojila na kratkoročno tudi v primeru, ko je družba pridobila soglasje banke za spregled zavez, če ga ni pridobila pred zaključkom poročevalskega obdobja).
25 Blog: Sprejemljivost analize obvezno predloženih DDV evidenc po 1. 7. 2025 z uporabo (generirane) umetne inteligence
Natalija Kunstek
Slovenski davčni organ z davčnim nadzorom izvršuje davčno zakonodajo, kar pomeni, da je na podlagi zgoraj navedenega smiselno zaključiti, da je takšno ravnanje, to je analiza DDV evidenc s pomočjo (generirane) umetni inteligence, skladno z Aktom o umetni inteligenci, ravnanje v okviru sistema visokega tveganja, zatorej je zelo pomembno, da slovenski davčni organ v tem kontekstu izvede vse, kar Akt o umetni inteligenci, v smislu ravnanja visoko tveganega sistema, od njega zahteva.
26 Blog: Umetna inteligenca (UI) kot pravni svetovalec – zakaj je pri tem treba biti zelo previden
Luka Švab, mag. prava
Pravno svetovanje ni matematika in ni primerljivo iskanju splošno znanih podatkov, kuhanju najljubšega kosila ali čiščenju kopalnice, saj gre za zaščito pravic in interesov, ki lahko bistveno vplivajo na poslovno ali zasebno življenje. Orodja UI so na področju prava lahko priročni »pomočniki« strokovnjakom pri delu in ne nadomestek le-teh. Posledice naivne uporabe UI za namene pravnega svetovanja so lahko usodne in menimo, da je treba opozarjati na previdnost pri uporabi.
27 Blog: Catering z DDV vidika ni (samo) dostava hrane
Anja Novak Pungračič, mag. ekon. ved
Poimenovanje storitve kot »catering« na računu še ne pomeni, da se avtomatsko uporabi znižana stopnja DDV. Ključno je, kaj je dejansko opravljeno in ali gre za pretežno storitveni element z dobavo hrane. Samo v takih primerih se lahko uporabi znižana stopnja DDV v sklopu storitve cateringa.
28 Davčno finančne novosti EU institucij:
Danska prevzema predsedovanje Svetu EU
Dean Košar, LL.M.
Danska je pod geslom »Močna Evropa v spreminjajočem se svetu« prevzela predsedovanje Svetu EU za obdobje od 1. julija do 31. decembra 2025. Predsedujoča država članica EU se menja vsakih šest mesecev. Predsedstvo vodi delovne sestanke in skrbi za neprekinjenost dela EU.
30 Domača sodna praksa:
Meje uporabe sodne prakse in pojasnila davčnega organa
Mihael Pojbič, mag. prava
Zadeva ne preseneča tako, kar se tiče vprašanja uporabe in vpliva sodb VSRS in SEU na stališča davčnega organa. Prav tako ne presenečajo dejanja davčnega organa. Stališče je pomembnejše z vidika ravni, s katero se davčni zavezanci lahko zanesejo na pojasnila davčnega organa in po drugi strani dolžnost davčnega organa, da so stališča izražena v pojasnilih ne zgolj produkt avtoritete davčnega organa temveč strokovnosti. Namreč, sedaj je sodna praksa jasna, da je dolžnost davčnega zavezanca, da se na strokovno nepopolna, nedodelana, napačna in/ali nepodkrepljena stališča davčni zavezanec ne sme zanašati, sicer lahko sledi, da bo zavezanec (čeprav zato, da se je zanesel v dobri veri na stališče davčnega organa) bodisi izgubil svoje pravice bodisi jih bo napačno ali prepozno uveljavljal.
33 Sodna praksa Sodišča EU:
Pravica do doma v EU: varstvo potrošnikov pred nepoštenimi dražbami
dr. Janja Hojnik
Sodba krepi varstvo potrošnikov v EU, zlasti v primerih, kjer so ogrožene temeljne pravice, kot je pravica do stanovanja, in zahteva, da nacionalna sodišča po uradni dolžnosti proučijo nepoštenost pogodbenih pogojev tudi v sporih zoper tretje osebe, če so potrošniki aktivno uveljavljali svoja pravna sredstva.
36 Iz zgodovine davkov in računovodstva:
Davek na poslovni promet
mag. Dejan Petkovič
Počenši s 1. 4. 1931 se je ta davek plačeval samo na promet s tistim blagom, ki ni navedeno ali obseženo v tarifi skupnega prometnega davka in razen tega so splošnemu davku zlasti zavezane: – Vse premične telesne stvari (voda, elektrika, plin), listine, s katerimi se pridobiva lastninska pravica do premičnin (tovorni listi), dalje: avtorske pravice, pravice do vodnih sil. – Vse osebne storitve (samostojni poklici, prevoz oseb, bančni posli, uporaba elektromerov, plinomerov, podjetniški posli, zasebne šole, hotelirski posli…).
V prihodnji številki revije bomo preverili še značilnosti skupnega davka na poslovni promet.
37 Ne prezrite:
Kaj nam prinašajo zakonodajne novosti avgusta in jeseni 2025
Simona Štravs
Ob pripravi prispevka za rubriko Ne prezrite je ravno potekala razprava na 33. redni seji Državnega zbora Republike Slovenije. Razprava o Noveli zakona o dohodnini, ki verjetno ne bo sprejeta, ker jo koalicija ne podpira, čeprav bi jo z nekaterimi popravki predloga veljalo sprejeti in uveljaviti. Srž problema je bila zopet obdavčitev normirancev in obdavčitev najemnin. Predvsem predlog o obdavčitvi najemnin za mlade je zelo sprejemljiv, kar bi zagotovo vplivalo na stanovanjsko politiko oddajanja stanovanj mlajšim družinam. Davka na nepremičnine nihče ne podpira, kar je razumljivo, bile so prenagljene poteze. Predlogi sprememb glede obdavčitve normiranih odhodkov pa verjetno izhajajo tudi iz obvestila FURS, ki je mesecu juniju 2025 objavil podatke o prihodkih in odhodkih za leto 2024, kar ste lahko prebrali že v prejšnji številki.
Gre za razosebljene podatke o prihodkih in odhodkih, ugotovljenih po računovodskih pravilih za fizične osebe z dejavnostjo, ki niso samostojni podjetniki posamezniki, in ugotavljajo davčno osnovo z upoštevanjem dejanskih odhodkov za leto 2024 in razosebljene podatke o prihodkih, ugotovljenih po računovodskih pravilih za fizične osebe z dejavnostjo, ki ugotavljajo davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov za leto 2024. Navedeni podatki so predlagatelju dali misliti, da podjetniki, ki vodijo poslovne knjige in ugotavljajo dohodke na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov, imajo za 3,2 več prihodkov kot podjetniki normiranci, plačajo pa polovico manj dohodnine kot normiranci.
Vsak komentar je odveč in vedno bolj velja: Ni stabilnega davčnega okolja že nekaj let …, »davčni primež pa je vedno trši«.