Z vami je praznična decembrska številka revije!
Leto 2024 se bliža koncu, zakonodajnih sprememb oziroma najav le-teh pa kar ni konec. Vseeno si ta čas vzemimo za svoje bližnje in si privoščimo vsaj nekoliko miru. V novo leto pa vstopimo z odločnostjo in prizadevanjem za zakonodajne spremembe, ki bodo prinesle dobrobit vsem!
Osrednjo vlogo v tej številki namenjamo zopet temam, ki so zajete v rubriki Ne prezrite, kjer med drugim objavljamo novo dohodninsko lestvico, ki velja za leto 2025 in je bila pravkar dobro objavljena. Simona Štravs, častna članica ZDSS, vam predstavlja tudi prvi del sprememb Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2O), katere pričnejo veljati s 1. 1. 2025.
Natalija Kunstek, davčna svetovalka iz podjetja Kunstek Consulting, d.o.o. nam v svojem članku pojasnjuje, katero stopnjo DDV moramo uporabiti v različnih primerih pri dobavi sladkih pijač v povezavi s prehodno določbo zadnjih sprememb Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1O).
Mihael Pojbič, mag. prava, odvetnik iz Odvetniške pisarne Jadek & Pensa d.o.o. pa se v svojem članku z naslovom Vprašanje »poljubnega« izplačila poslovne uspešnosti z vidika dohodninske obravnave sprašuje, koliko manevrskega prostora ima delodajalec pri izplačilu poslovne uspešnosti.
Očitno pa nam tem za pisanje v prihajajočem letu ne bo zmanjkalo, saj je Vlada RS, 23. 12. 2024, objavila predlog izhodišč za obdavčitev premoženja, ki že buri duhove.
Ob tej priložnosti vam Uredniški odbor DFP želi prijetne praznike in uspešno novo leto 2025, polno navdiha za branje in soustvarjanje naše revije, ki skupaj z vami odpira ključna vprašanja in novosti na področjih davkov, financ, računovodstva in poslovnega prava!
doc dr. Darja Gregorčič Bernik
Odgovorna urednica DFP
P.S. Povzetki vseh člankov iz tokratne številke DFP so vam na voljo spodaj.
>> AKCIJA za nove naročnike <<
ČLANKI IN VSEBINA
3 Uvodnik
4 Vprašanje »poljubnega« izplačila poslovne uspešnosti z vidika dohodninske obravnave
Mihael Pojbič, mag. prava
Delodajalec torej nedvomno ne more izplačevati poslovne uspešnosti poljubno, a to nujno ne pomeni, da to preprečuje, da bi imel diskrecijsko pravico o zavračanju ali izplačevanju poslovne uspešnosti glede na okoliščine relevantne za izplačilo poslovne uspešnosti. V primeru, da te okoliščine niso (neupravičeno) arbitrarne ali diskriminatorne, bo izplačilo poslovne uspešnosti pod pogojem, da so preostali pogoji izpolnjeni, tudi ugodneje davčno obravnavano in skladno z določili ZDR-1.
6 Obvladovanje obrestne mere
dr. Jožko Peterlin
Tržne obrestne mere so se začele zniževati in prihaja trenutek, ko bo smiselno poskrbeti, da »zaklenemo« obrestno mero za daljše obdobje. Ni pomembno, ali že imamo posojilo od prej ali ga sklepamo sedaj. Pomembno je le terminsko uskladiti denarne tokove obrestnih mer varovane postavke (obresti iz posojilne pogodbe) kot inštrumenta zavarovanja (obrestne zamenjave) za naprej, da bo uspešnost varovanja vsaj 80 odstotna.
7 Poročanje o trajnostnosti: družbeni in upravljavski standardi
Katja Pogač
Razkritja, ki jih bodo podjetja v poročilo o trajnostnosti vključila v skladu z družbenimi in upravljavskim standardom, bodo prispevala k boljšemu razumevanju trajnostnih tveganj in priložnosti na teh področjih. Uporabnikom bodo omogočila celovit vpogled v vplive podjetij na zaposlene, delavce v vrednostni verigi, prizadete skupnosti ter potrošnike in končne uporabnike. Prav tako bodo uporabnikom omogočila razumevanje poslovne strategije in ravnanja podjetij na področju poslovne etike, upravljanja dobaviteljskih odnosov in transparentnosti pri izvajanju političnega vpliva. S takšno zasnovo poročanja standardi ESRS praktično spodbujajo bolj odgovorno poslovno prakso, zato njihove implementacije ne gre jemati zgolj kot zakonodajno obveznost, ampak tudi kot priložnost za krepitev verodostojnosti podjetij, izboljšanje odnosov z deležniki ter prispevek k trajnostnemu razvoju in dolgoročnemu ustvarjanju vrednosti.
9 Kdaj po noveli ZDDV-1O ob dobavi sladkih pijač aplicirati splošno stopnjo DDV
Natalija Kunstek
Izhajajoč iz zgoraj navedenega lahko zaključimo, da predmetna sprememba ZDDV -1O pomembno vpliva naDDV obravnavo dobave sladkih pijač. Poleg tega pa je, zaradi prehodne določbe, predvsem nujna previdna in preudarna uporaba zgoraj opredeljenega stališča slovenskega davčnega organa. Za aplikacijo pravilne stopnje DDV je namreč potrebno upoštevati datum dobave blaga in izdaje računa, na kar vplivajo tudi delne dobave pred 1. 1. 2025 in po 1. 1. 2025.
11 Primerjava obdavčitve plač v Sloveniji in Avstriji
Maja Dukarič, mag. prava.
Obdavčitev plač v Sloveniji in Avstriji se pomembno razlikuje, kar vpliva na socialno blaginjo, gospodarsko rast in konkurenčnost obeh držav. Čeprav sta oba sistema zasnovana na progresivnem obdavčevanju, ponuja Slovenija večje davčne olajšave za posameznike z nižjimi dohodki, vendar ima nižjo splošno olajšavo, kar pomeni višjo obremenitev za posameznike z enakimi bruto dohodki v primerjavi z Avstrijo.
V nasprotju s tem Avstrija obdavčuje višje dohodke z višjimi stopnjami, vendar so za socialne prispevke jasno določene zgornje meje, kar preprečuje prekomerno obremenitev najvišjih dohodkov. Kljub tem razlikam pa obe državi skrbita za socialno zaščito svojih prebivalcev, kar dolgoročno vpliva na oblikovanje njihovih gospodarskih in socialnih politik..
Blogi strokovnjakov:
14 Blog: FURS nad ustvarjalce na spletnih platformah
Klemen Šivic
Finančna uprava Republike Slovenije je v tokratnem pozivu zagotovo podala prekratek rok za samoprijavo. Kot je opisano zgoraj, se je treba zavedati, da je pri pripravi samoprijave za davke od dohodkov iz dejavnosti obseg pripravljalnih aktivnosti bistveno večji, kot npr. pri samoprijavi prejetih obresti ali dividend. Bistveno več pa je tudi dela pri kontroli takšnih napovedi. Hkrati se je treba vprašati tudi, kakšen bo končni davčni izplen, in sicer iz dveh razlogov:
– Povprečni oblikovales vsebin na OF po podatkih z interneta zasluži mesečno med 150 in 180 USD – kar na letni ravni znese nekaj manj kot 2.000 EUR prihodkov letno. Lahko si predstavljamo, da so stroški v teh primerih tudi zelo visoki, kar seveda pomeni, da večina ne ustvarja dobička (pozitivne davčne osnove).
– Treba se je zavedati tudi, da je pri višjih zneskih odmerjenih davkov, premalo plačane davke in prispevke zelo težko izterjati.
Tako bi bilo na koncu smiselno izpostaviti dva predloga:
– Ministrstvo za finance in Finančna uprava RS morata več vlagati v izobraževanje davčnih zavezancev in v davčno kulturo.
– V zakonodaji je potrebno omogočiti opravljanje podobnih dejavnosti na način, da bodo oblikovalci vsebim motivirani in sposobni plačevati svoje dajatve od prvega dneva naprej..
16 Blog: Spremembe pri uvozu v zvezi s tako imenovanimi postopki 42 oziroma 63
Natalija Kunstek
Navajanje identifikacijske številke za DDV zavezanca, ki jo je izdala država sedeža zavezanca v nekaterih primerih postaja obvezno, navajanje zastopnika pa v posameznih primerih ni več zahtevano..
17 Davčno finančne novosti EU institucij:
Svet EU potrdil direktivo FASTER
Dean Košar, LL.M.
Svet EU je 10. decembra 2024 sprejel predlog Direktive Sveta o hitrejši in varnejši oprostitvi presežnih davčnih odtegljajev (direktiva FASTER).1 Cilj te direktive je vzpostaviti učinkovitejše postopke izogibanja dvojnega obdavčevanja.
19 Domača sodna praksa:
Davek na bilančno vsoto bank ni skladen z Ustavo RS
Mihael Pojbič, mag. prava.
Kot je bilo mestoma že poudarjeno zgoraj, se zdi, da je USRS glede nekaterih pomislekov prehitro prišlo do določenih zaključkov, brez da bi se vsebinsko spustilo v sicer utemeljene pomisleke. Zavrženje navedb zgolj kot irelevantne oz. nepomembne oz., da ne prepričajo, ne predstavljajo vsebinskega argumenta, temveč gre za argument moči. Dodatno menimo, da sklicevanje na »splošno znane informacije« v kontekstu finančnega načrtovanja in obdavčitve (ter argumentiranja razumnosti) brez izvedbe nadaljnje analize, ki bi presegla splošno znane informacije (predvsem potrebo po višini dodatne davčne obveznosti za namene sanacije učinkov avgustovskih poplav), predstavlja zgolj parolo. Slednje sicer ne pomeni, da bi bilo mogoče do istega rezultata priti drugače (niti da drugi argumenti ne prepričajo), temveč menimo, da se je zgoraj izpostavljenih besednih zvez in argumentov smiselno izogibati.
21 Sodna praksa Sodišča EU:
Uporaba protisubvencijskih ukrepov za čezmejne subvencije
dr. Janja Hojnik
Ta primer dodatno pojasnjuje uporabo uredbe za čezmejne subvencije in njeno skladnost z mednarodnimi sporazumi, katerih pogodbenica je EU, v spreminjajočem se geopolitičnem kontekstu, ki neposredno vpliva na izvajanje Skupne trgovinske politike EU. Od izida zadeve pred organi za reševanje sporov STO, ki jo je Indonezija sprožila proti EU, pa bo odvisna nadaljnja usoda te sodbe.
24 Iz zgodovine davkov in računovodstva:
Pomanjkljivosti družbe, v kateri živimo po Keynesu – kaj nam je narediti v letu 2025
mag. Dejan Petkovič
Tako naša utemeljitev vodi k sklepu, da ni v sodobnih razmerah rast bogastva niti približno odvisna od vzdržnosti bogatih, kot se na splošno predvideva, temveč je bolj verjetno, da jo slednja zavira. S tem je odpravljeno eno glavnih družbenih opravičil za veliko neenakost bogastva. Sam pa sem prepričan (tako Keynes), da za znatne razlike v dohodkih in bogastvu sicer obstajajo upravičeni družbeni in psihološki razlogi, vendar pa tolikšne razlike, kot smo jim priča danes, niso opravičljive. Čeprav bi bilo v idealni državi mogoče ljudi poučiti, vplivati nanje ali jih vzgajati, da jih dobiček ne bi zanimal, je morda še vedno pametneje voditi takšno politiko, ki ob upoštevanju določenih pravil in omejitev še vedno dopušča služenje denarja, kolikor je povprečni človek oz. celo znatni del skupnosti resnično močno zasvojen s to strastjo.
25 Ne prezrite:
Novela Zakona o davčnem postopku ZDavP-2O – 1. del
Simona Štravs
V tem delu so predstavljene predvsem spremembe ZDavP-2O, ki jih velja poznati takoj po 1. januarju 2025.
Poleg tega so spremembe izredno obširne, tako da bodo predstavljene v treh delih. V naslednji številki sledi tudi nekoliko več o zastaranju. V pripravi je še tudi predlog sprememb in dopolnitev Pravilnika o izvajanju Zakona o davčnem postopku.