V tokratnih CFE novicah prikazujemo pomembne novosti, povezane z našim poklicem.
Prevod je narejen na podlagi avtomatičnega prevajalnika, zato so mogoče tudi napaka.
Admin ZDSS.
BRUSELJ | 20. JUNIJ 2022Profesionalna uredba davčnih svetovalcev v EU: Posvetovanje Komisije, ki se bo začelo julija
Evropska komisija v skladu s poročili z različnih dogodkov in sestankov, ki so potekali prejšnji teden, ne bo predlagala sprememb obstoječih pravil o strokovnem urejanju davčnih svetovalcev. Zaradi zapletenosti in raznolikosti poklicne uredbe med državami članicami EU se bo EU najverjetneje odločila za obravnavanje vprašanj le s tistimi, ki so vključeni v sheme izogibanja davkom s tretjimi državami. Javno posvetovanje, ki naj bi bilo objavljeno julija, bo pojasnilo predlagane rešitve za reševanje vseh odprtih vprašanj z “omogočiteljem izogibanja davkom”, vendar pa predlagani ukrepi zelo verjetno ne bi vplivali na večino davčnih svetovalcev. Pomembno je priznati znatne razlike med davčnimi posredniki. Oblikovalci politik morajo zato zagotoviti, da bodo vsi posredniki delovali po visokih standardih, kar poziva k celovitem pristopu politike.
EU ni dosegla sporazuma o minimalni davčni direktivi
Države članice Evropske unije niso dosegle političnega dogovora o predlogu Komisije EU o direktivi o minimalnem davku, ki namerava v pravni red EU izvajati steber 2, ki ga temelji OECD. V zadnjem svetu ECOFIN z dne 17. Po besedah finančnega ministra Mihalyja Varge Madžarska ni več mogla podpreti dogovora zaradi spremenjene gospodarske in fiskalne klime, ki izhaja iz vojne v Ukrajini, kot tudi inflacije. To utemeljitev je izpodbijal francoski finančni minister Bruno Le Maire, ki je dejal, da bo drugi steber prav nasprotno pomagal gospodarstvu EU. Francija kot predsedstvo Sveta trdi, da upajo na dogovor v zadnjem trenutku v zadnjih tednih svojega predsedovanja. Češka republika 1. julija prevzame rotirajoče predsedstvo EU. Sprejetje 2. stebra je zastalo tudi po Atlantiku, kjer se predsednik Biden bori s sprejetjem zakonodaje prek kongresa ZDA. Kljub temu, da je Parlament decembra 2021 sprejel zakon o boljši postavitvi, senat ostaja razdeljen na to zadevo. Zato ni mogoče ugotoviti, ali bo predlog zakona sprejet pred novembrsko vmesno volitvami v ZDA.
OECD objavlja javne pripombe o davčni varnosti v skladu s stebrom 1
OECD je objavil javni prispevek, prejet v postopku posvetovanja, ki je bil izveden v zvezi z vidiki davčne varnosti v skladu z zneskom A stebra 1 iz rešitve stebra 1 za obravnavanje davčnih izzivov, ki izhajajo iz digitalizacije in globalizacije gospodarstva. Kot je določeno v posvetovalnem dokumentu:
Osrednji element zneska A je inovativni okvir davčne varnosti za znesek A, ki zagotavlja gotovost skupin na področju uporabe v vseh vidikih novih pravil, vključno z odpravo dvojnega obdavčevanja. To odpravlja tveganje neusklajenosti dejavnosti skladnosti v potencialno vsaki jurisdikciji, kjer ima skupina prihodke, ter zapleten in dolgotrajen postopek za odpravo posleditve dvojnega obdavčevanja. Okvir davčne varnosti vključuje številne elemente, namenjene obravnavanju različnih možnih tveganj, ki jih predstavljajo nova pravila:
- Pregled varnosti na področju uporabe, da se skupini zunaj področja uporabe zagotovi gotovost, da za obdobje zneska A ne spada na področje uporabe pravil, s tem pa se odstrani tveganje enostranskih ukrepov za skladnost.
- Pregled predujmske varnosti, da bi zagotovili gotovost glede metodologije skupine za uporabo posebnih vidikov novih pravil, ki so specifični za znesek A, ki se bodo uporabljala za več prihodnjih obdobij.
- Celovit pregled varnosti, da bi skupini na področju uporabe zagotovila zavezujočo večstransko gotovost glede njene uporabe vseh vidikov novih pravil za obdobje, ki se je končalo, pri tem pa bo na podlagi rezultatov vsake vnaprejšnje gotovosti, ki se uporablja za obdobje.
Poleg tega bo postopek davčne varnosti za vprašanja v zvezi z zneskom A zagotovil, da bodo skupine na področju uporabe imele koristi od mehanizmov preprečevanja in reševanja sporov, da bi se izognile dvojnemu obdavčevanju zaradi vprašanj, povezanih z zneskom A (npr. transferne cene in spori o poslovnem dobičku), na obvezen in zavezujoč način. Mehanizem izbirnega zavezujočega reševanja sporov bo na voljo le za vprašanja, povezana z zneskom A za gospodarstva v razvoju, ki so upravičena do odloga njihovega vrstnega pregleda v zvezi z ukrepom BEPS 14 in ne obstajajo ali imajo nizke ravni sporov v zvezi z MAP.”
Dodatne podrobnosti o posvetovanjih, opravljenih v zadnjih mesecih, o 14 gradnikih, ki so del 1. stebra in prejetih javnih odgovorov, so na voljo tukaj.
FISC parlamenta EU: Študija o urejanju posrednikov
Stalni pododbor Evropskega parlamenta za davčne zadeve FISC se bo sestal 27. Poslanci Evropskega parlamenta ki so člani FISC, bodo na srečanju razpravljali o študiji, ki jo je opravil prof. dr. Emer Mulligan z Nacionalne univerze na Irskem Galwayu o “urejanju posrednikov, vključno z davčnimi svetovalci, v EU/državah članicah in najboljših praksah iz eu in zunaj eu”. Pododbor bo imel tudi izmenjavo mnenj s komisarjem Paolom Gentilonijem, komisarjem, pristojnim za gospodarstvo, o političnem in zakonodajnem spremljanju dela pododbora FISC, poleg tega pa bo upošteval poročilo o odstranitvi ovir in izkrivljanj na enotnem trgu, da bi spodbudili čezmejne naložbe.
Preglednost davkov v Afriki 2022: Poročilo o napredku afriške pobude
V okviru afriške pobude, ustanovljene leta 2014 za obravnavanje davčnih utaj, nedovoljenih finančnih tokov in opremitve afriških narodov za izboljšanje globalne davčne preglednosti, je zdaj objavljeno poročilo o napredku za leto 2022 o davčni preglednosti v Afriki . Poročilo analizira napredek v Afriki pri obravnavanju davčnih utaj in nedovoljenih tokov z izmenjavo informacij, določa informacije, zbrane iz 38 držav, ter vpliv prizadevanj globalnega foruma za krepitev zmogljivosti. Poročilo pripravijo Globalni forum o preglednosti in izmenjavi informacij za davčne namene, Komisija Afriške unije
in Forum afriške davčne uprave.V novem poročilu je določeno, da je 22 afriških držav pogodbenic večstranske Konvencije o medsebojni upravni pomoči v davčnih zadevah, da se uvedejo učinkovite infrastrukture za izmenjavo informacij – in da se je 10 afriških držav zavezalo k avtomatični izmenjavi informacij o finančnih računih (AEOI) do določenega datuma. Ocenjuje se, da je bilo od leta 2014 v davčnih prihodkih zbranih več kot 223 milijonov EUR zaradi izmenjave informacij.
Izbor oddanega gradiva je pripravil:Piergiorgio Valente/ Aleksandar Ivanovski/ Brodie McIntosh/ Filipa Correia