Umetno inteligenco (GTP-4 – v nadaljevanju UI) smo povprašali: “Kako zavarovati pravice plačnikov davkov v Sloveniji?”
Odgovor Umetne inteligence:
Za zaščito davkoplačevalcev v Sloveniji je Zbornica davčnih svetovalcev Slovenije (ZDSS) izdala Kodeks pravic plačnikov davkov. Tako kodeks vključuje naslednje pravice…..”
Medklic oz. komentar UI-ja:
V zgornjem sestavku vam posredujem odgovor GPT-ja, ki je odgovoril na vprašanje “Kako zavarovati pravice plačnikov davkov v Sloveniji”. Odgovor je poveden. Če se malo pošalimo, pravic sploh ni mogoče zavarovati, če-niste članica oz. član (ali stranka članice) Zbornice davčnih svetovalcev Slovenije. Ali se GPT moti? Bojim se, da ne.
Povzetek članka mag. Franc Derganc – TAX FORUM ZDSS:
V članku (Kako zavarovati pravice plačnikov davkov v Sloveniji) razmišljam o vplivu umetne inteligence na razvij davčnega sistema pri nas ter o pogojih, ki jih moramo zagotoviti, da bo umetna inteligenca kvalitetno “varovala” pravice plačnikov davkov.
Trenutno Slovenija nima izpolnjenih pogojev za ustrezno delovanje umetne inteligence na področju odmere javnih dajatev. Težave so povezane z zakonodajo (Zakon o davčnem postopku je razveljavljen, odmere nadomestila za stavbno zemljišče poteka po zakonodaji, ki jo celo v letu 2023 (oz. 2019) še ne uporabljamo pravilno itd.), kot tudi z izvajanjem zakonodaje. Slednje (izvajanje) je povezano tako z “ne dovolj premišljenimi” procesi, kot z metodologijo in metodiko dela FURS oz. organov, ki sodelujejo pri odmeri (lokalne skupnosti, ZZZS, ZPIZ itd.). Težava pri procesih oz. metodologiji dela ležijo tudi v vprašljivem odnosu med vsemi vejami oblastmi. Predvsem gre za veliko težavo pri odmeri javnih dajatev lokalne samouprave, ki nima vzpostavljeni niti osnovih ištitutov, s katerimi bi omogočili ustavno-pravno pravilno udejanjanje pravic plačnikov davkov (uveljavljanje oprostitev, olajšav itd.). Stranke pri nas ne morejo uveljavljati znižanja in oprostitev prispevkov – četudi gre za “socialne primere”.
Umetna inteligenca že kreira “novo davčno realnost”. V ZDA testirajo odločanje na sodiščih. Umetna inteligenca nadomešča tudi t.i. družinske zdravnike (IBM projekt….), saj velja, da se veliko manj moti v diagnosticiranju, kot to velja za “človeški nadomestek”.
Moj poudarek na temo umetna inteligenca in davki v Sloveniji pa je, da moramo zagotoviti osnovne pogoje za delo UI, saj bomo sicer dobili odmere, ki še bolj odstopajo od ustavnih načel, kot to velja danes, ko UI še ne izdaja odmernih odločb (nekaj primerov BLOG 1 Derganc Franc).
Ključno za delo UI v davkih so ustavno-pravno določitev vseh inštitutov, ki določajo davke (nesporna davčna osnova, natančna davčna stopnja, zelo jasna pravila za oprostitve, olajšave itd.) in šele na tej podlagi lahko UI “spustimo v eter”. Nobena UI pa ne bo smela “posegati” v ustavno-zagotovljene pravice plačnikov davkov, kot je pravica do lastnine, do socialne države itd.. Kar pomeni, da brez upoštevanje pravic plačnikov davkov – tudi v bodoče “ne bo šlo”.
Da. Ne držijo navedbe nekaterih “strokovnjakov”, ki trdijo, da so “pravice plačnikov davkov, brez zveze”. Umetna inteligenca trdi nasprotno. In ima prav.
Več o prispevku, objavljeno na spletni strani družbe TAXIN, davčno in poslovno svetovanje.
Avtor: mag. Franc Derganc, Taxin d.o.o., davčni svetovalec s certifikatom “Davčni svetovalec Zbornice davčnih svetovalcev Slovenije”